Vinotéka Brumov

Probíhající výstava – Svatopluk Černobila, grafika + malba

Probíhající výstava – Svatopluk Černobila, grafika + malba

Posted on

Pokud v těchto dnech navštívíte naši Vinotéku – Dárkové zboží na náměstí v Brumově, spatříte na zdech prodejny obrazy – malby a grafiku Svatopluka Černobili.

vystava_cernobila

Svatopluk Černobila:
* 7. dubna 1949 / Újezd 263 / telefon: 733 435 782

Již v dětství se u něj projevilo výtvarné nadání. Protože v nejbližším okolí rodné obce nebyla žádná umělecká škola, zajížděl až do dalekého Zlína. Později, když v roce 1965 akademický malíř Lojza Baránek založil při Lidové školce umění ve Valašských Kloboukách výtvarný obor, Svatopluk Černobila tam ihned přestoupil a stal se tak jedním z prvních talentovanách žáků této školy.
Svaťa, nadaný malíř s velkým smyslem pro grafickou zkratku, zejména u krajinných motivů, nevyhýbá se však ani malbě, kterou vystavuje v naší vinotéce. (Jeho grafiky je možné shlédnout v minigalerii městského infocentra ve Slavičíně).
V šedesátých letech nebyl život na valašské vesnici lehký, a tak se až po vojenské základní službě v letech 1968 – 1970 Svaťa vyučil v Uherském Brodě malířem – natěračem. Své výtvarné vášni však zůstal po celý život věrný. V každé volné chvíli, i na svých cestách po naší vlasti, neustále kreslí a maluje.
Nyní je už v důchodu. Žije ve své rodné obci Újezdě, kde se kromě výtvarné činnosti věnuje také chovu včel a ovcí. Jeho domek i zahrada vypovídají, že kromě pracovitých rukou má majitel i mimořádný smysl pro detail.

zivotopis